Szczepienie ułatwiające podróżowanie, czyli szczepienie przeciw COVID-19

Rusza końcowy etap przygotowywania paszportu szczepionych, tak ogłosiło Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). Stowarzyszenie handlowe linii lotniczych ogłosiło, że jest w końcowej fazie przygotowań cyfrowego paszportu covidowego dla podróżujących.

personal-5254048_1920
Dokument określany jest mianem IATA Travel Pass i jest dokumentem cyfrowym, który ma potwierdzić liniom lotniczym, że podróżujący posiada status zaszczepionego i negatywny wynik testu na COVID-19. Paszport covidowy ma mieć postać aplikacji, która działa na zbliżenie. Informacje w nim zawarte mają być pobierane z baz danych placówek medycznych. Linie lotnicze nie ogłosiły jeszcze oficjalnie konieczności posiadania IATA Travel Pass. Podróżujących nadal obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekcjami zachowanie dystansu. Obostrzenia te nie zostaną zniesione dla osób posiadających dokument. Paszport będzie niezbędnym dokumentem, bez którego nie dostaniemy się na pokład samolotu.
„Linie lotnicze nie chcą być oskarżane o rozprzestrzenianie wirusa przez pasażerów na pokładzie. Chodzi o ochronę przed chorobą i nieprzenoszenie jej na obszary, które nie są zakażone” – powiedział dr Robert Quigley, dyrektor medyczny International SOS, firmy świadczącej usługi dla załogi lotniczej i pasażerów.

Powiązane artykuły