Tak brexit zmieni nasze życie

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej znacząco zmieni życie nie tylko Brytyjczyków, ale również Polaków. Zmianie ulegną zasady podróżowania na Wyspy oraz zasady podejmowania pracy oraz opłat za połączenia telefoniczne.
Do 30 września 2021 r. podczas podróży do Wielkiej Brytanii wystarczy jedynie dowód osobisty. Po tym dniu do przekroczenia granicy będzie potrzebny już paszport. Ministerstwo Spraw Zagranicznych radzi jednak by podczas podróży do 30 września posiadać przy sobie zarówno dowód osobisty jak i paszport.

brexit-4011711_1920
Wyjazd do pracy będzie nieco bardziej skomplikowany niż było to do tej pory. W celu wyjazdu zarobkowego trzeba posiadać wizę pracowniczą. Wyklucza to całkowicie sytuację, w której osoba mogłaby poszukiwać pracy na miejscu. Wiza pracownicza wydawana jest podstawie punktów, które pracownik może uzyskać. Na liczbę punktów wpływa m.in. stopień znajomości języka angielskiego, a także zawód jaki będzie wykonywany na Wyspach.
Wiza nie będzie potrzebna jeżeli wyjeżdżamy w celach turystycznych lub gdy chcemy odwiedzić członków rodziny. Jednak takie wyjazdy nie mogą trwać dłużej niż 6 miesięcy. Warto również pamiętać, że przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie, które zapewni nam bezpłatną opiekę medyczną w razie choroby. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pozwala na bezpłatne leczenie w krajach UE.
Wzrosną również opłaty za połączenia telefoniczne z Wielką Brytanią. Minuta połączenia będzie kosztować nawet 4,94 zł. Odebranie telefonu będąc na Wyspach będzie kosztowało 2,02 zł.

Powiązane artykuły