Paszport szczepionkowy nie będzie obowiązkowy

„Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach nie będzie obowiązkowy, ale chcemy by funkcjonował od 15 czerwca” – powiedział w niedzielę komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

visa-3653492_1920
Paszport ma być „zharmonizowany na szczeblu europejskim” – zapewnił Breton w niedzielę w wywiadach dla stacji RTL i LCI oraz dziennika „Le Figaro”. Zdaniem komisarza paszport w formie elektronicznej i papierowej powinien być wprowadzony od 15 czerwca.
Jak twierdzi Breton dokument będzie zawierał informacje dotyczące rodzaju przyjętej szczepionki oraz to czy osoba posiada przeciwciała i czy była zarażona COVID-19.
Paszport szczepionkowy będzie potrzebny przy podróżach liniami lotniczymi lub przykładowo w przypadku brania udziału w imprezach masowych lub przebywania w niektórych miejscach użyteczności publicznej. Ale nie będzie on obowiązkowym dokumentem. „W przypadku jego braku wymagany będzie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa” – uważa komisarz.
Breton obiecał, że UE otrzyma 360 mln dawek szczepionek pod koniec trzeciego kwartału oraz 420 mln w połowie lipca. „Europa osiągnie zbiorową odporność koronawirusa około 14 lipca” – powtórzył swoje zapewnienia.

Powiązane artykuły