Polski paszport na 11 miejscu paszportów najbardziej pożądanych

Pewna londyńska firma już od 2006 r. ocenia 199 paszportów. Oceniane paszporty z całego świata ocenia się uwzględniając zmiany w umowach wizowych między poszczególnymi państwami. W rankingu Henley and Partners po raz 3 na samym szczycie znalazł się paszport japoński. Paszport ten umożliwia na wjazd aż do 191 krajów.

paSZZZZZZport
Tuż obok Japonii znajdują się Singapur, Niemcy oraz Korea Południowa. Ostatnimi laty obserwuje się wzmocnienie paszportów z regionu Azji i Pacyfiku. Autorzy raportu twierdzą, że tendencja ta zostanie utrzymana po powrocie podróży międzynarodowych, ponieważ wspomniana Japonia, Singapur oraz Korea Południowa należą do grupy krajów, które rozpoczęły procesy wychodzenia z pandemii COVID-19 jako pierwsze.
Polski paszport również umocnił swoją pozycję. W 2019 r. znajdowaliśmy się na 16. miejscu najbardziej pożądanych dokumentów podróżniczych. Wówczas polski paszport pozwalał na podróż do 172 krajów. Obecnie znajdujemy się na 11. miejscu – możliwa podróż do 181 krajów. Wyżej znajduje się czeski dokument, z którym możliwa jest podróż do 184 krajów oraz węgierski – 182 kraje. Najniżej ocenione zostały paszporty Syrii, Iraku i Afganistanu

Powiązane artykuły