Paszport szczepionkowy

Kod QR poświadczający szczepienie może umożliwić wejście na pokład samolotu lub przekroczenie granicy bez obowiązku kwarantanny – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

airport-1515448_1920

Komisja Europejska bierze pod uwagę rozwiązanie wyjazdów na letnie wakacje bez obaw o jakiekolwiek obostrzenia. Uważa się, że do tego czasu nawet 70% mieszkańców UE będzie zaszczepionych przeciwko COVOD-19. Podróżowanie na letni urlop ułatwi paszport szczepionkowy. Paszport pozwoli na w pełni swobodne przekraczanie granic. Bruksela liczy jednak, że ujednolicony system uda się wprowadzić na poziomie globalnym we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

Paszport szczepionkowy ma posiadać formę cyfrową. Będzie to aplikacja, w której będzie się znajdować elektroniczny dokument poświadczający otrzymanie preparatu uodparniającego na COVID-19. Dodatkowo Komisja Europejska planuje, by w aplikacji nie znajdowały się jedynie informacje na temat szczepień, ale również wyniki badań na obecność przeciwciał lub negatywnego wyniku testu na COVID-19. Takie podejście ma być rozwiązaniem dla takich państw, które nie chcą dyskryminować osób, które nie miały możliwości zaszczepienia lub z innych osobistych powodów nie chcieli się go podjąć.

Powiązane artykuły