Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

 

W przypadku konieczności wizyty w kraju, który nie należy do wspólnoty europejskiej warto posiadać aktualny paszport. Jest on bowiem nie tylko przepustką do zagranicznych miast, ale również bardzo ważnym dokumentem potwierdzającym tożsamość danej osoby. Jak długo więc należy poczekać na nowy paszport oraz ile wynosi opłata za ten dokument w 2020 roku? paSZZZZZZport

Koszt wyrobienia dokumentu uzależniony jest zniżek, które wynikają chociażby z wieku osoby ubiegającej się o dany dokument. W przypadku osób dorosłych cena dokumentu wynosi 140 złotych. Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku dzieci do lat 13 – tutaj całkowita kwota za nowy paszport wynosi jedynie 30 złotych. Istnieje też wiele ulg, które dotyczą zarówno uczniów oraz studentów, jak również emerytów, rencistów, kombatantów, osób niepełnosprawnych, Pełna lista osób, którym należy się zniżka dostępna jest na stronie internetowej organu wydającego dokument. Co ważne okres obowiązywania dokumentu wynosi 5 lat w przypadku dzieci do 13 roku życia oraz 10 lat dla pozostałych osób. Istnieje też bardzo ważny przepis, który mówi o tym, że w przypadku umyślnego zniszczenia dokumentu bądź jego kradzieży wyrobienie nowego dokumentu będzie kosztować trzy raz więcej. W ten sposób dokument dla dziecka do 13 roku życia kosztować będzie 90 złotych.

 

Czas oczekiwania na nowy paszport ustawowo wynosi 30 dni, bardzo często jednak ten czas skracany jest do 2-3 tygodni. Warto więc zajrzeć do szafy i sprawdzić stan swojego dokumentu oraz datę jego ważności.

 

Powiązane artykuły