Zawieszenie programu “złote paszporty” na Cyprze

Od 1 listopada zawiesza się program wydawania “złotych paszportów” na Cyprze. Do tej pory, aby uzyskać obywatelstwo kraju wystarczyło spełnić określony wymogi formalne i zainwestować 2 mln euro w tym kraju. Negatywnie odbierany przez Komisję Europejską program zostaje zawieszony. Niewiadomo jednak czy zostanie on całkowicie usunięty przez władze Cypru.

cyprus-4667543_1920

Program “złoty paszport” zostaje zawieszony w znacznym stopniu przez nadużywanie jego zasad. A to wszystko po ustawionej prowokacji dziennikarskiej. Dziennikarzom udało się nagrać przewodniczącego parlamentu cypryjskiego, proponującego otrzymanie paszportu osobie, która miała podawać się za chińskiego kryminalistę. Ujawniono w ten sposób, że paszporty w zamian za inwestycje były wydawane kryminalistom, osobom zajmującym się praniem brudnych pieniędzy, a także politykom zamieszanym w korupcję.

Podobny program “złotych paszportów” proponowany jest również na Malcie i w Bułgarii, co budzi znaczne wątpliwości, co do ich prawidłowego działania. Aktualnie Cyprowi grozi wszczęcie postępowania.

Powiązane artykuły