O tym musisz pamiętać planując podróż w czasach pandemii

Dużo osób powstrzymuje się od podróży ze względu na lęk przed zarażeniem się COVID-19, a także ze względu na obostrzenia, które jak dobrze już wiadomo, potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Jeżeli jednak jesteś osobą, która musi zmienić otoczenie i nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu zbyt długo, to zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

airport-731196_1920

Znaczna liczba krajów wznowiła swoje ograniczenia odnośnie przekraczania granic, ze względu na drugą falę pandemii koronawirusa. Udając się do innego państwa, sprawdź czy po przekroczeniu jego granic musisz odbyć kwarantannę. Sprawdź również, czy w celu samego przekroczenia granicy musisz okazać negatywny test na COVID-19.

W przypadku Wielkiej Brytanii, przybywający tam Polacy zobowiązani są do poddania się 14-dniowej kwarantannie domowej. Każdy przed podróżą musi wypełnić formularz lokalizacyjny. Z tego obowiązku zwolnieni są osoby wykonujące zawód zawodowego kierowcy, osoby przebywające na terytorium tego państwa tranzytem czy sezonowi pracownicy rolni mający zapewnione zajęcie na konkretnej farmie. Podobne obostrzenia obowiązują w Irlandii z tą różnicą, że 14-dniowa kwarantanna nie jest tam obowiązkowa, a jedynie zalecana.

Polacy przybywający do Holandii nawet po okazaniu negatywnego testu, po przekroczeniu granicy muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie. Przed podróżą samolotem obowiązkiem jest wypełnienie specjalnego formularza, który dotyczy stanu zdrowia. Taki dokument ma obowiązek wypełnić również osoba podróżująca do Belgii (również drogą lądową). Wyjątkiem są osoby, które nie będą przebywać na terenie tego państwa dłużej niż dwie doby.

Polaków przyjeżdżający do Niemiec obowiązuje kwarantanna, chyba że okaże się negatywny wynik testu na COVID-19. Wkrótce ma działać specjalny system internetowej rejestracji przyjezdnych. Z kolei bez większych problemów można podróżować do Luksemburga.

Przy podróży do Francji trzeba wypełnić oświadczenie o braku objawów związanych z koronawirusem, a przy podróży samolotem potrzebny jest negatywny wynik testu. Podobnie jest w przypadku Hiszpanii, Portugalii czy Grecji.

Powiązane artykuły