Restrykcje w Europie – uważaj, jeżeli planujesz wyjazd

Takie kraje jak Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, Włochy, Hiszpania i Czechy wprowadzają surowe obostrzenia tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Jest to istotna informacja dla osób podróżujących, czy dla tych, którzy chcieli odwiedzić rodzinę w czasie świąt. Poniżej krótki opis ograniczeń występujących w danym kraju.

covid-19-4940487_1920
Niemcy – do 10 stycznia obowiązuje kwarantanna, a otwarte są jedynie sklepy z najpotrzebniejszym asortrymentem, apteki i banki. Szkoły, restauracje, bary i zakłady usługowe pozostają zamknięte. W spotkaniach może brać udział pięć osób z dwóch gospodarstw domowych (nie dotyczy osób poniżej 14 lat). Jedynie od 24 do 26 grudnia 2020 r. członkowei jednego gospodarstwa mogą spotkać się z czterema innymi osobami z najbliższej rodziny.
Holandia – przez przynajmniej 5 tygodni kwarantanny mają pozostać otwarte jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Zamknięte pozostają sklepy, estauracje, szkoły, zakłady usługowe, siłownie, placówki kultury i miejsca rozrywki. W domach można przyjmować maksymalnie 2 gości dziennie (obowiązuje to osób powyżej 13 lat). Od 24 do 26 grudnia 2020 r. limit ten zostanie zwiększony do 3 osób.
Czechy – zamknięte hotele i restauracje. Od godziny 23:00 do 05:00 obowiązuje godzina policyja. W spotkaniach może uczestniczyć sześć osób. W kościołah może być zajętych maksymalnie 20% miejsc siedzących.
Francja – zamknięte pozostaną restauracje, bary, placówki kultury i miejsca rozrywki, aż do 7 stycznia. Od godziny 20:00 do 06:00 obowiązuje godzina policyjna. Władze apelują, by w spotkaniach nie ucestniczyło więcej niż sześć osób dorosłych.
Belgia – zakaz odwiedzin w Boże Narodzenie, spotkania maksymalnie czteroosobowe.
Włochy – od 21 grudnia do 6 stycznia 2020 r. będzie występował zakaz przemiesdzczania się między regionami kraju bez powodu. Od 22:00 do 05:00 obowiązuje godzina policyjna. Niektóre bary i restauracje są otwarte, ale tylko do godzinu 18:00.
Wielka Brytania – od 23 do 27 grudnia maksymalnie trzy gospodarstwa domowe będą mogły stworzyć świąteczną „bańkę”, w ramach której osoby z trzech gospodarstw domowych będą mogły odwiedzać się w domach czy spotykać na świeżym powietrzu. Ta grupa przez cały ten czas będzie się musiała składać z tych samych osób. W Szkocji doprecyzowano, że „bańka” nie może liczyć więcej niż osiem osób. Na czas świąt ma też być zniesiony zakaz przemieszczania się między poszczególnymi częściami kraju. Eksperci i opozycja wzywają jednak rząd do wprowadzenia bardziej surowych ograniczeń.
Hiszpania – w spotkania podczas świąt może uczestniczyć maksymalnie 10 osób (wliczając dzieci). Od 23:00 do 06:00 obowiązuje godzina policyjna.

Powiązane artykuły