Covidowy paszport

Nikt nie chce, by pandemia zatrzymała całkowicie wszystkich ludzi w jednym miejscu i wpłynęła na brak podróżowania, czy to w celach prywatnych czy służbowych. W tym kierunku walka z pandemią ma na celu zwalczenie niedogodności, które całkowicie uniemożliwiłyby podróżowanie. Jaki jest pomysł na ułatwienie podróżowania w tych trudnych czasach?

passport-2733068_1920

Fundacja Common Projects i Światowe Forum Ekonomiczne połączyło siły i wspólnie pracuje nad nowym projektem – “CommonPass”. Chodzi o stworzenie cyfrowego paszportu, który ma ułatwić podróżowanie samolotami. W takim paszporcie mają być zawarte wszelkie informacje odnośnie stanu zdrowia podróżującej osoby.

Ułatwienie podróżowania nie jest jedynym celem cyfrowego paszportu, chodzi również o zapewnienie większego bezpieczeństwa. Szczególny czas wymaga szczególnych rozwiązań. Obecnie podróżujący musieli posiadać wydrukowane wyniki testów na koronawirusa lub przynajmniej zdjęcia wyników w telefonie. Wyniki te są wystawiane w różnych formach i w różnych językach, co może powodować nie lada wyzwanie, powodując zamieszanie.

Projekt covidowego paszportu ma zapewnić prostsze rozwiązanie. Po otrzymaniu wyniku testu, przesyła się go do specjalnej aplikacji, która wynik łączy z informacjami i formularzami zdrowotnymi niezbędnymi w danym państwie. Na tej podstawie generowany jest specjalny kod QR, który zeskanowany przez obsługę lotniska wyświetla wszystkie niezbędne informacje w odpowiednim języku i formie.

Wkrótce ma rozpocząć się testowanie cyfrowego paszportu przez chętnych latających na trasach między Hongkongiem i Singapurem, a także między Londynem i Nowym Jorkiem. Następnie testy mają być przeprowadzane w państwach Azji, Afryki, Ameryki, Europy i Bliskiego Wschodu.

Powiązane artykuły