Coraz więcej Brazylijczyków i Argentyńczyków stara się potwierdzic polskie obywatelstwo

Obserwuje się coraz większą liczbę Brazylijczyków i Argentyńczyków polskiego pochodzenia, którzy występują o potwierdzenie obywatelstwa polskiego pomimo tego, że nie mają oni nawet planów osiedlać się na terenie Polski ani nawet na tereni UE. W ich przypadku obywatelstwo nie jest nadawane, tak jak innym cudzoziemcom, a jedynie potwierdzenie ze względu na pradziadków, którzy osiedlili się w Ameryce Południowej.

brazil-652855_1920

W 2015 r. wojewoda mazowiecki wydał aż 482 decyzje w prawach Brazylijczyków. Do listopada 2020 r. wydano już 1124 decyzje. W tym samym czasie liczba Argentyńczyków, którym potwierdzono nasze obywatelstwo wzrosła z 974 do 1905. Niewiele mniej wydaje się również Urugwajczykom.
Szacuje się, że w Brazylii żyje jeszcze od 800 tys. do 3 mln obywateli polskich. W Argentynie jest to ok. 450 tys. Jednak nie każdy z nich może wystąpić o potwierdzenie obywatelstwa. Wszystko zależy od roku, w którym jego przodek udał się za ocean i jaka dokładnie była historia jego rodziny. Za rok początku emigracji polskiej do Brazylii uznaje się 1896. Wówczas osiedliła się tam znacząca liczba rodzin.

Powiązane artykuły