Brexit a kontrole paszportowe

Rosnące spekulacje dookoła Brexitu opiewają już mianem legendy. Jakie znaczenie odgrywa wystąpienie Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej?

 

Okres przejściowy, który został wdrożony z dniem 1 lutego 2020r. nie oznacza zamknięcia granic, swobodny przejazd z Europy do Anglii w dalszym ciągu nie ulega zmianie. Osoby chcące udać się do europejskich miast zamieszkujące Zjednoczone Królestwo Brytyjskie w dalszym ciągu będą odprawiane na dotychczas panujących zasadach. Również Polacy chcący przedostać się na wyspy nie będą potrzebowali zarówno wiz jak i paszportów. Co ważne – posiadacze Europejskich Kart Ubezpieczeń Zdrowotnych mogą odetchnąć z ulgą, bowiem ich karty w dalszym ciągu będą respektowane.

 

Jakie zmiany czekają na Polaków, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii?

 

Wielka Brytania w porozumieniu z Unią Europejską wyznaczyła termin na uporządkowanie wszelkich spraw związanych z przepływem ludności – w tym także Polaków. Wcześniej wspomniany okres przejściowy będzie trwał do końca tego roku. Osoby chcące pozostać na wyspach muszą się jednak spieszyć – by uzyskać status osoby osiedlonej należy skierować wniosek do władz brytyjskich do 30 maja bieżącego roku. Chcąc uniknąć kolejek i komplikacji warto pomyśleć o tym już teraz.

Powiązane artykuły