Polska za wprowadzeniem specjalnych paszportów dla zaszczepionych

Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita” w czasie nadzwyczajnej wideokonferencji przywódcy 27 państw Unii Europejskiej mają dyskutować o specjalnych paszportach dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Konferencja ma odbyć się 22 stycznia.
Prace nad paszportem dopiero się rozpoczynają, ale znaczna część krajów popiera rozwiązanie, jakim są specjalne paszporty dla zaszczepionych. W tym również Polska.

corona-5174671_1920
Akcję zainicjował premier Grecji, który kilka dni temu napisał w tej sprawie list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Grecja to kraj, którego gospodarka w znacznymi stopniu oparta jest na dochodach z turystyki, więc możliwość zwiększenia swobody podróżowania jest dla niej kluczowa. Z podobnych pobudek pomysł popierają np. Hiszpania czy Malta – czytamy w „Rz”.
Prowadzimy aktywne dyskusje z państwami członkowskimi na temat uznawania świadectw szczepień, tak jak pracujemy nad uznawaniem testów. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmujemy wszystkie uwagi państw członkowskich.  Jest to ważna kwestia dla swobodnego przemieszczania się w UE  – powiedział „Rzeczpospolitej” Stefan De Keersmaecker, rzecznik prasowy KE.
Niektóre krają jak Holandia zwracają jednak uwagę na aspekty etyczne. –  Wątpliwości budzi np. fakt uprzywilejowania ludzi, którzy mieli możliwość się zaszczepić, względem tych, którzy muszą jeszcze czekać – mówi rozmówca dziennika. Dlatego prawdopodobnie  ewentualna decyzja w tej sprawie zapadnie, gdy szczepienia będą bardziej zaawansowane.

Powiązane artykuły