Zdjęcie do paszportu

zdjęcia do paszportu

W dobie wysokiej jakości aparatów w telefonach komórkowych i tanich lustrzanek cyfrowych, wiele osób decyduje się na robienie zdjęć do dokumentów na własną rękę. Jakość wydruku domowych drukarek jest dzisiaj tak dobra, że wydrukowane zdjęcia nie różnią się od tych z pracowni fotograficznej. Jak powinno więc wyglądać zdjęcie do paszportu?

zdjęcia do paszportu

Przede wszystkim zdjęcie do paszportu powinno być aktualne. Należy je wykonać nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie paszportu. Na zdjęciu nie można mieć żadnego nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które mogą utrudnić rozpoznanie danej osoby. Zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę oraz wizerunek nie dalej niż do górnej części barków. Twarz na zdjęciu powinna zajmować około 70-80% jego powierzchni.

W sytuacji, gdy ktoś nosi okulary lub soczewki kontaktowe:

  • osoby noszące okulary korekcyjne mogą zrobić zdjęcie w okularach, jednak oczy muszą być dobrze widoczne, a na zdjęciu nie mogą pojawić się żadne odblaski światła od szkieł
  • osoby noszące soczewki kontaktowe mogą zrobić zdjęcie w soczewkach pod warunkiem, że nie zmieniają one naturalnego koloru i kształtu oczu
  • osoby, które mają wrodzone lub nabyte wady wzroku mogą wykonać zdjęcie w ciemnych okularach (konieczne jest wówczas dołączenie do wniosku o wydanie paszportu orzeczenia potwierdzającego wadę).

W sytuacji, gdy dana osoba nosi nakrycie głowy, gdyż wymaga tego jej religia, to może je mieć na zdjęciu. Warunkiem jest jednak to, że twarz musi być widoczna – cały owal twarzy oraz linii uszu musi być odsłonięty. Do wniosku o wydanie paszportu należy dołączyć zaświadczenie, które potwierdza przynależność do wspólnoty wyznaniowej (musi to być wspólnota zarejestrowana w Polsce)

Zdjęcie do paszportu musi być kolorowe. Jeżeli jest przekazywane na papierze to powinno mieć szerokość 35 mm i wysokość 45 mm. Jeżeli jest przekazywane w formie elektronicznej, to musi mieć rozdzielczość co najmniej 492×610 pikseli i wielkość maksymalnie 2,5 MB.

Jak powinna wyglądać twarz na zdjęciu do paszportu?

  • głowa nie może być przekrzywiona, a twarz musi być skierowana prosto w obiektyw aparatu
  • widoczny jest owal twarzy (nie może to być półprofil)
  • fryzura może wystawać poza obrys zdjęcia
  • oczy muszą być otwarte, widoczne wraz ze źrenicami i muszą być skierowane prosto w obiekty (ważne, żeby nie były zakryte przez włosy)
  • nie może na zdjęciu pojawić się tzw. „efekt czerwonych oczu”
  • uszy nie muszą być widoczne.

Tło na zdjęciu musi być białe, oświetlone jednolicie. Nie mogą pojawiać się cienie i elementy ozdobne. Na zdjęciu może być tylko osoba, która jest fotografowana (ta, która wykonuje zdjęcie do paszportu). Ważne, aby twarz była równomiernie oświetlona (nie mogą pojawić się odbicia światła na włosach czy skórze albo cienie na twarzy).

Zdjęcie do paszportu musi posiadać naturalny kontrast oraz być ostre (brak widocznych pikseli). Wyraźny musi być także kontur głowy – nie może pojawić się prześwietlenie tła. Zdjęcie należy wykonać na błyszczącym papierze fotograficznym albo błyszczącym papierze fotograficznych do drukarek komputerowych. Zdjęcie nie może być ani za jasne, ani za ciemne (kolorystyka neutralna, odpowiednia gęstość tonalna). Na zdjęciu nie mogą pojawić się żadne załamania czy inne uszkodzenia. Musi ono też odwzorowywać naturalny kolor skóry.

Jeżeli osoba, która wykonuje zdjęcie do paszportu nosi biżuterię, to może ją mieć na tym zdjęciu, o ile nie zasłania owalu twarzy i nie zaburza jednolitego tła. W sytuacji, gdy usunięcie biżuterii mogłoby spowodować uszkodzenie twarzy czy uszu, można wykonać zdjęcie nawet jeśli owal twarzy jest zasłonięty, a tło zaburzone.

Zdjęcia, na których są dzieci do 5 roku życia nie muszą spełniać warunków dotyczących przedstawienia twarzy na zdjęciach. Tło musi być jednak jasne i jednorodne, w kadrze nie mogą pojawić się inne osoby. Ważne jest, aby twarz dziecka była odsłonięta (nie może jej zasłaniać ani zabawka, ani włosy)

Co istotne, jeżeli fotografię wykonano prawidłowo, ale z uwagi na chorobę, wypadek albo cechy fizyczne osoba, która jest na zdjęciu ma otwarte usta, zamknięte oczy albo inny wyraz twarzy niż naturalny, to taka fotografia może zostać zaakceptowana.

Anna Woś

Powiązane artykuły