Kolorowe okładki na paszporcie – co oznaczają?

Wiele osób, które chcą przemierzyć granicę państw potrzebują do tego celu paszportów. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów, który jest potwierdzeniem naszej tożsamości. Nie każdy paszport jednak wygląda tak samo – podstawową różnicą jest jego wierzchnia strona, która występuje w kilku kolorach. Poniżej szczegółowe objaśnienie.

Kolor zielony sugeruje przynależność obywatelską do państw muzułmańskich. Co ciekawe, wyznawcy islamu głęboko utożsamiają się z tym kolorem. Według licznych źródeł religijnych zieleń to kolor Mahometa.

passport

Okładki o ciemno-czerwonej barwie zarezerwowane są dla osób ze wspólnoty europejskiej. Nieco zbliżony odcień to znak szczególny dla osób zamieszkujących wybrane kraje Ameryki Południowej.

Państwa, których flagi narodowe posiadają przeważające elementy czerni wykorzystują paszporty koloru czarnego. Przykładem może być Boliwia.

Kolor niebieski jest charakterystyczną barwą dla dokumentów ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy lub Argentyny.

Warto też wspomnieć o nowym projekcie paszportów dla mieszkańców Zjednoczonego Królestwa Brytyjskiego. Skutkiem Brexitu są nowe dokumenty, które nie zawierają już informacji o przynależności do Wspólnoty Europejskiej. Co ciekawe ich produkcja odbywa się w Polsce.

Powiązane artykuły